Zahradní rostliny

Listnaté stromy

Stromové patro je nenahraditelné, a to i na středních a menších zahradách. Mikroklima, domov pro množství drobných živočichů, stín, zvukové efekty, pocit útěšnosti… to vše na Vaší zahradě vytvoří vhodně vybraný a umístěný strom. Stromy souvisejí s životem člověka více než kterékoli jiné zahradní rostliny.

Základní tvar většiny listnatých stromů je dán charakterem větvení a celkového uspořádání koruny. Oproti jehličnanům je vždy zaoblený a mnohem rozmanitější. Celkový vzhled se v průběhu roku značně mění – od jarního rašení a kvetení, přes plné letní olistění a podzimní hýření barvami až po efektní vybarvení kůry některých druhů v zimě. Nezanedbatelné jsou ovocné stromy, které v našem zahradnictví nabízíme nejenom prostokořenné, ale i balové a kontejnerované, s obvodem kmene až 20-25 a které prakticky můžete koupit již s nasazenými plody.

Pokud jde o okrasné stromy, najdete u nás opravdu rozsáhlý sortiment – japonské sakury, habry, platany, stromy s korunami převislými, sloupovitými i trychtýřovitými, muchovníky s jedlými plody, zmarliky s jedlými květy, nebo třeba oblíbené na jaře kvetoucí magnólie zapěstované do formy stromu. Jsme schopni zajistit dodání a výsadbu stromů až do obvodu kmene 40-45cm.

Kromě kontejnerovaných stromů, které máme celoročně, můžeme na jaře a na podzim zajistit cenově výhodné balové a nebo i prostokořenné stromy.

Kromě klasických forem alejových stromů (výška kmene minimálně 180cm) můžeme nabídnout i stromy různě formované – kubusy, špalíry, vícekmeny, či stromy s korunou formovanou do tvaru ploché střechy, které poslouží jako „živá pergola“.

Jehličnaté dřeviny

Pro jejich celoroční olistění je sázíme všude tam, kde potřebujeme

- teplé zimní akcenty

- tmavé pozadí pro světle nebo barevně laděné výsadby

- navodit pocit vznešenosti, vážnosti

- celoroční působivost sadovnické kompozice

Jehličnany se významně osvědčují jako stříhané živé ploty anebo jako kvalitní půdní kryt. Nepostradatelné jsou ve skalkách a nádobách (např. kamenných korytech). Stále oblíbenější je mezi Vámi zákazníky výsadba jehličnanu, který v prosinci poslouží jako vánoční stromek ke zdobení přímo na zahradě anebo je na období vánočních svátků přenesen i s nádobou do bytu. Pro tyto účely v našem zahradnictví stabilně nabízíme jedle a smrky všech velikostí, od malých stromků velikosti 40 – 80 cm až po luxusní zaštipované jedle a smrky velikosti až 300cm.

Většina jehličnanů pochází z prostředí lesů a hor a proto jsou vesměs náročné na vláhu a vzdušnou vlhkost. Nejodolnější vůči suchu jsou borovice a jalovce, které přirozeně rostou i na sušších stanovištích. Oproti tomu třeba takový tisovec dvouřadý nejlépe poroste na trvale zamokřeném stanovišti.

Kromě našich domácích jehličnanů v našem okrasném zahradnictví nabízíme také různé jehličnany exotické, jako jsou kryptomerie, metasekvoje, jedle španělská, hlavotis, či pajehličník. Jehličnany nabízíme pouze balové, nebo kontejnerované. V případě poptávky jsme schopni zajistit dodání a výsadbu soliterních jehličnanů o výšce 9-10m a šířce 4-6m, nebo třeba vzrostlých živých plotů do výšky až 4m.

Listnaté keře opadavé

Opadavé listnaté keře jsou důležitou kompoziční skupinou, která dává úpravám potřebnou intimitu a vnáší do nich pestrost a zajímavost (květy, plody, olistění, kůra, tvar rostliny). Nejoblíbenější jsou keře pěkně kvetoucí, z nichž v našem zahradnictví najdete opravdu bohatý sortiment – komule davidova, ibišek, kalina, tavolník, muchovník, ořechokřídlec, hortenzie, čimišník, kdoulovec atd. Nejvíce keřů kvete od brzkého jara do června.

Keře je dobré sázet do zapojených skupin, nikoli rozptýleně, aby neztěžovaly udržování trávníkových ploch.

Listnaté keře stálezelené

Stálezelené keře jsou vesměs velmi zajímavé, ale většinou poněkud choulostivější, a proto je vysazujeme na chráněná stanoviště – do blízkosti budov, do átrií, jako podrost větších rostlin – kde můžou vytvořit celoročně opravdu přitažlivé kompozice.

Jedná se o skupinu rostlin, která je ceněna hlavně pro své vytrvalé olistění, ale některé druhy i pěkně kvetou, nebo mají výrazné plody. Nejlépe se sdružují s jehličnany. Pěkně působí také v sousedství dřevin s barevnou kůrou (např. kombinace bobkovišně a svídy krvavé, nebo zimostrázu a břízy bělokoré) a druhů kvetoucích brzy zjara (např. bobkovišeň v kombinaci s dříny). Používají se též do skalek, mezi trvalky, na terasy, střešní zahrady apod.

Nabízíme také řadu druhů, které lze s úspěchem použít pro založení stříhaných živých plotů: nejoblíbenější jsou ptačí zob, dřišťál, meruzalka alpská, pámelník. Keře nabízíme většinou kontejnerované, a to ve standartních velikostech 40-60cm, až po soliterní keře typu vilín, javor dlanitolistý, dřín… ve velikostech od dvou do tří metrů. Na jaře a na podzim – zejména pro výsadbu většího množství keřů do živých plotů – můžete využít naši nabídku cenově velmi výhodných prostokořenných sazenic.

Dřeviny na živé ploty

Přesněji na stříhané živé ploty. Jejich výška může být od 30cm (kde hovoříme spíše o okrasných plůtcích), až po 2-3 metrové clony, které mají v zahradní architektuře nejrůznější využití.

Kromě klasických dřevin na stříhané živé ploty, jako jsou zeravy, habr a ptačí zob, dáváme prostor i méně známým, ale ne méně krásným dřevinám. Zmiňme třeba stálezelenou blýskalku (Photinia villosa), skalník lesklý (Cotoneaster lucidus), který na podzim navíc krásně vybarvuje, nebo celou řadu sadových růží (Rosa rugosa ´Wilde Edric´, Rosa ´Hyde Hall´, Rosa ´Queen of Sweden´).

Zavítejte do našeho zahradnictví. Nabízíme rostliny na živé ploty od 20 cm rostlinek až po 3 metrové solitéry. Finančně velmi zajímavé je založení živého plotu z prostokořenných sazenic, kde např. sazenice habru obecného prodáváme již od 10,- korun. Poradíme Vám, jaké množství sazenic budete potřebovat na jeden běžný metr a také jak se živý plot zakládá.

Pokud jde o oblíbené zeravy (Thuja occidentalis) a cypřišky (Chamaecyparis lawsoniana), prodáváme pouze takové sazenice, které mají velikost kořenového balu adekvátní k velikosti rostliny a tudíž ujímatelnost rostliny je prakticky stoprocentní.

Ovocné dřeviny

Okrasné zahradnictví BENED nabízí široký sortiment ovocných dřevin a neustále ho rozšiřuje. Na jaře a na podzim se věnujeme především prodeji prostokořenného materiálu (ať už jde o bobuloviny, jádroviny, peckoviny, či ořešáky a maliník). Celoročně nabízíme kontejnerovaný materiál – sloupovité jabloně, fíkovník, švestky, ryngle a mandloně, ostružiníky, maliníky, angrešty, arónie, broskvoně a meruňky.

Vzhledem ke zvyšující se poptávce po vzrostlých ovocných stromech v kontejnerech, jsme obohatili náš stálý sortiment o nejrůznější ovocné odrůdy ve formě vzrostlých alejových stromů. Odrůdy těchto stromů jsou jak nové (rezistentní proti nejrůznějším chorobám), tak staré ( především krajové odrůdy jabloní a hrušní).

Růže

Růže zaujímají v našem zahradnictví výsadní postavení. Jako jediní v Olomouckém kraji prodáváme špičkové růže německé firmy KORDES. Jsou to vesměs růže kontejnerované, které můžete koupit s již nasazenými květy. Kromě nich nabízíme celou řadu růží prostokořenných od významných českých pěstitelů.

Nabízíme růže velkokvěté, mnohokvěté (polyantky), půdopokryvné, sadové a pnoucí. Soustředíme se na růže s přídomkem ADR, což jsou růže celkově velmi odolné a netrpící vážnými chorobami – respektujeme to, že ne každý náš zákazník má dostatek času na pravidelné postřikování růží proti houbovým chorobám.

Pro znalce nabízíme též některé druhy historických růží (např. Jacques Cartier, Pink Grootendorst) a nebo růží botanických (Rosa pimpinellifolia, Rosa rubiginosa, Rosa multiflora).

Popínavé dřeviny

Popínavé dřeviny nemají samonosnou kostru z kmene a větví, přesto však vhodně doplňují ostatní prostory v zahradách i v parcích. Zvláště cenné jsou pro oživení malých ploch, kde není dostatek místa pro větší dřeviny. V části kompozice je možné pomocí popínavých dřevin dosáhnout téměř interiérové intimity.

Výhodou pnoucích dřevin je jejich rychlý růst, a tím i brzké naplnění zamýšlených funkcí. Oblíbené jsou zejména popínavky kvetoucí (plamének, trubač, vistárie), ozdobné plodem (třeba zimokeř), nebo ozdobné velkým (podražec), či vytrvalým (břečťan, zimolez Henryův) olistěním.

Rhododendrony, azalky a ostatní vřesovištní rostliny

Rhododendrony a azalky, to je velice atraktivní skupina okrasných dřevin, oblíbená především pro časné jarní kvetení. Jejich květy jsou totiž nápadné svou vznosnou stavbou, nadprůměrnou velikostí i širokou paletou barev. Stálezelené druhy v této skupině jsou svým olistěním navíc okrasné i v zimě, opadavé azalky jsou zase poněkud méně náročné.

Nabízíme mnoho velikostí sazenic rododendronů, od nejčastější velikosti 30-40 cm až po opravdové solitéry o výšce 100 až 110 cm a šířce až 130 cm.

Soustředíme se na druhy, které jsou v našich podmínkách zcela mrazuvzdorné.

Mezi ostatní vřesovištní rostliny patří především vřes obecný (Calluna vulgaris), kyhanka, dabécie, vřesovec (Erica sp.), hebe, pieris, rojovník a brusnice brusinka. Nároky na stanovištní podmínky mají obdobné jako rododendrony a azalky. Všechny milují humózní, přiměřeně vlhké půdy s maximální příměsí rašeliny. Uplatní se především svým kvetením a olistěním. Hodí se do skalek, mobilní zeleně, vyšší druhy i solitérně, nebo do stejnorodých skupin.

Trvalky

Hledáte v obrovském množství rostlin takovou, která by všechny své přednosti ukázala co nejdříve, nejlépe hned? Pak jste správně zde, v říši trvalek. Dobře založený trvalkový záhon „funguje“ prakticky hned od druhého roku po výsadbě. Pakliže použijete pro výsadbu větší sazenice (např. v kontejneru 2,5l), dočkáte se květů, vůní a tvarů prakticky ihned.

Navštivte naše zahradnictví. Poradíme Vám, jaké trvalky jsou dlouhověké, které kvetou během roku nejdéle, které se hodí na slunce a které zase do hlubokého stínu, nebo třeba z jakých druhů založit nenáročný extenzivní záhon typu silbersommer.

Kromě bohatého sortimentu osvědčených a na našem trhu ustálených trvalek nabízíme celou řadu méně známých druhů, které na své objevení vámi teprve čekají – astrantia, cimicifuga, ophiopogon, knautia, catanache.

Okrasné traviny

Kouzlo okrasných travin spočívá v jejich jednoduchosti. Kvetou v pozdním létě. Uplatní se jako doplněk trvalkových záhonů či smíšených výsadeb, ale neudělá špatně ani ten, kdo založí záhon čistě z okrasných travin. Svou elegancí a jemnými přechody se takový záhon může stát uklidňující a inspirativní částí jakékoli zahrady.

Traviny jsou působivé v detailu (např. pestrobarevné kostřavy a ostřice), ale i jako kulisa (obří ozdobnice, bezkolence…). Kombinace dochanu, rudbékie a ořechokřídlatce je nepřekonatelná. Traviny budou pěkně působit ve vřesovišti (deschampsia), jako solietry (Miscanthus sinensis ´Gracillimus´, cortaderia), ale i ve stepních partiích (stipa, sporobolus, melica). Řada travin bude svým zajímavým vybarvením oživovat výsadby moderní (Carex buchananii, Panicum virgatum ´Heavy Metal´), ale i tradiční (Panicum virgatum ´Rotstrahlbush´, Calamagrostis x acutiflora ´Karl Foerster´).

Mezi travinami najdete druhy vhodné do suchých, běžných, ale i trvale vlhkých půd, druhy vhodné na plné slunce i do hlubokého stínu. Prodáváme sortiment v základních velikostech (K9), ale i rostliny v kontejnerech třílitrových, šestilitrových ale i padesátilitrových. Pro takové si již musíte přijet autem.

Bambusy

Jestliže bambus vtipně a vkusně začleníte do kompozice Vaší zahrady, stane se nenahraditelným společníkem a trvale potěšujícím prvkem. Dobře vypadá použití bambusu jako solitéry v trávníku, krásný je u vody, oblázkové plochy, nebo před tmavým pozadím z jehličnanů. Slouží k oživení atrií a dvorů, pěkné jsou ve spojení s nízkými trvalkami apod.

Silně výběžkaté druhy je nutné omezovat v růstu vytvořením kořenové bariéry, nebo pravidelným obrýváním. Trsnaté druhy je možné pěstovat bez omezení. Mrazuvzdorné jsou v našich podmínkách pouze některé druhy, jejich počet se však pravidelně zvyšuje o nové klony.

Pokud máte zahradu v nízké nadmořské výšce a chráněnou před mrazivými zimními větry, určitě o bambusu pouvažujte. Přinese Vám poklid a pozitivní energii.

Nabízíme několik prověřených druhů – od malých sazenic až po třímetrové solitéry.

Cibuloviny a hlíznaté rostliny

Cibuloviny a hlíznaté rostliny nabízíme pouze od renomovaných zahraničních pěstitelů, především z Holandska. Cibuloviny vysazujeme do podrostu keřových skupin, do přírodních polodivokých záhonů, do speciálních záhonů s letničkami a dvouletkami, do štěrkových záhonů, ale i volně do trávníku.

Jarní cibuloviny pěstujeme hlavně pro jejich časné kvetení: cibuloviny začínají kvést – v závislosti na průběhu počasí – velmi brzo na jaře, již v únoru nebo březnu a doba jejich kvetení je poměrně dlouhá, zvláště zůstávají-li teploty dlouho nízké. V této době sice mohou kvést i některé keře (např. vilín, kalina vonná, lýkovec), ale ty nekvetou tak masivně jako cibuloviny, které jsou schopny se rozšířit na velké plochy.

Hlíznaté rostliny se většinou pěstují na speciálních záhonech, někdy v kombinaci s okrasnými travinami, nebo trvalkami. Zajímavé je využití hlíznatých rostlin jako květin pro řez.

Fotogalerie

Zahradnictví Olomouc Zahradnictví Olomouc Zahradnictví Olomouc Zahradnictví Olomouc Zahradnictví Olomouc Zahradnictví Olomouc

Zahradnictví

Firma BENED-zahradní architektura s.r.o. nabízí široký sortiment okrasných rostlin pro zahradu, park i krajinu, od trvalek až po alejové stromy všech velikostí. Dále firma BENED-zahradní architektura s.r.o. nabízí zákazníkům možnost kompletace okrasných dřevin a trvalek pro výsadbu svépomocí a v případě potřeby zajistí dovoz okrasných dřevin na sjednané místo.

Kontakt

Název: BENED - zahradní architektura s.r.o.
Adresa: 783 16 Dolany 21, okr. Olomouc
Tel.: 723 461 977
E-mail: zahradnictvi@bened.cz
Web: www.bened.cz

>> Kontakt a mapa